Berliinis käisime kolmekesi- mina, Tiit ja Anna peale jõule ainult neljaks ööks. Selline talvine väike city-break.
Jõuluturud kõik veel toimusid ja käisime sealt ka peaaegu kõik õhtud läbi. Mina iseenesest ei ole väga suur jõuluturgude fänn ja ma ei ole ka väga suur Saksamaa fänn ja lisaks kõigele ei ole ma ka talviste, pimedate ja külmade linnareiside fänn. Minu meelest annab päike ja soojus ja võimalus kusagil pargis jalgu kõlgutada nii palju juurde igale linnale.
Nii et ma väga suurte ootustega ei läinud.
Berliini kiituseks võib öelda seda küll, et muuseumid on seal äärmiselt põhjalikud.
Läksime esimesel hommikul hotellist välja ja otsustasime, et käime ka teadus- ja tehnika muuseumist korra läbi, kuna need on igal pool reeglina huvitavad. Olime enam- vähem avamise ajal kohal ja lahkusime õhtul, kui muuseum suleti ja meid välja aeti. Palju jäi veel nägemata, aga see, mida nägime, oli põhjalik igas vallas. No näiteks reisikohvrite teema. Kõik nende ajaloost, valmistamisprotsess jne jne. Ja nii ülipaljude teemade osas. Saksamaale omaselt oli raudtee ja kõik sellega seonduv väga põhjalikult kajastatud.
Ülisuur raudteejaama ja selle ümbruse makett |
..ja Anna-Liisa vedurit näppimas. Kõik ikka Tehnikamuuseumis. |
Minu isiklik ja väga kindel soov oli müürimuuseum. See on selline pisem väljapanek Berliini müüril. Mulle väga meeldis ja saime Annaga ka targemaks. Müür ise on erinevate maade kunstnike poolt täis maalitud ja väga tore oli seal jalutada.
Kõige kultuslikum pilt. Sama pildiga oli saada kõiksugu suveniire, isegi õllepurke. |
Meie ööbimispaik ei olnud kaugel loomaaiast. Sellest hoolimata me sel korral loomaaeda ei jõudnud. Talvine aeg ja aega lihtsalt ei jätkunud. Tundus aga, et oleme sattunud gei- piirkonda. Meie hotelli-hosteli all keldris oli fetishibaar geidele, kuhu tohtisid siseneda ainult üle 21 aastased mehed. Hommikuti, kui meie linna peale läksime, tuli sealt sõbralikke paare välja.
Meie hommikusöögikohta pidasid ka kaks väga leebet ja armast noormeest, vikerkaarelipp aknal. Tegin nende hinnakirjast lausa pildi. Kohv oli suurepärane ja croissantid õhulised.
Üks koht, kuhu me jäime arvatust kauemaks, oli Berliini katedraal. Seal sai ronida ka katusele ning katedraali keldris oli krüpt. Meil kulus seal lõpuks kõige vaatamiseks kolm-neli tundi. Seda isegi hoolimata sellest, et Anna-Liisa sugugi ei julgenud sinna krüpti minna. Kummitused Saint Denise kloostris Pariisis Marie Antonette haual olid ta ikka täiega ära hirmutanud. Ja tegelikult, ega see ei olegi teab mis tore seal arvukate kirstude, nii suurte kui ka väikeste, vahel hängida.
Krüpti kohta veel nii palju, et me pole kusagil kunagi nii palju imikute ja väikelaste kirstusid näinud. No julgelt kolmandik kogu kirstudest. Ilmselt ei olnud siinkandis tervishoiuga asjad liiga hästi.
Tiit ja Anna-Liisa katedraali katusel |
Vaade katedraali katuselt |
Minimalistlik jõulusõim katedraalis |
Veel üks vaade sokolaadipoest |
Sama skeem kordus mitmel õhtul mitmel erineval turul. Väga huvitav. Kas sellist euroopat me tahtsimegi! Ma usun, et üsna ruttu jõuavad need trendid ka Eestisse.
Jõuluturul |
Tiit hõõgveiniga jõuluturul. |
Keiser Wilhelmi mälestuskirik sai sõja ajal pommitamisel tõsiselt pihta ja on siiani jäetud taastamata. Allesjäänud osast võib vaid aimata kiriku esialgset suurust. Varemete juurde on ehitatud uus palvekoda, mis mulle väga meeldis.
Vana kirik oma purukspommitatud torniga on aga nagu katkine hammas või nagu igavene meeldetuletus sõja mõttetusest.
Keiser Wilhelmi kirik |
Keiser Wilhelmi kiriku uus osa |
Aedadesse me seekord eriti ei läinud, sest aiad olid kottpimedad.
Üldse oli Berliinis üks väga üllatav ja häiriv asjaolu: seal oli PIME. Aastaaeg on muidugi selline, et peaaegu kogu aeg on pime, no aga euroopa ühes tähtsamas pealinnas võiks ju siiski tänavavalgustus tasemel olla. Lampe ikka oli, aga meil siin Viljandis tänavad lausa säravad tuledes, kui Berliiniga võrrelda. Pealambid oleksid täiesti asjakohased olnud.
Kavatsesin Berliinis ka shopata, kuna jõulud olid möödas ja allahindlused käes. Reaalsus oli selline, et me ei jõudnud kusagile, kui jõuluturg ja Primark välja arvata...
Kokkuvõttes- ma annaksin Berliinile võib-olla kunagi veel ühe võimaluse. Suvel. Armastus esimesest pilgust see küll ei olnud. Aga muidugi, kaaslased on pool reisi õnnestumisest, ja kaaslased olid mul viimase peal. Nendega läheks kuhu iganes, kasvõi Berliini!